4aNie wszyscy uczniowie naszej szkoły wiedzą, komu i dlaczego poświęcony jest Kamień katyński przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie. 17 września 2016 roku w Barcinie  została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa oraz odbyły się uroczystości upamiętniajace trzy ofiary zbrodni katyńskiej  pochodzące z Barcina lub z miastem tym związane. Są to por. Florian Nowicki, por. Edward Hoppe i por. Zdzisław Gierliński. Wszyscy trzej bohaterowie zginęli w roku 1940 zamordowani przez NKWD w Katyniu.

Po powołaniu ich do wojska podczas II wojny światowej, zostali wywiezieni w głąb Rosji i zamordowani. W ten sam sposób zginęło co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji,

na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i (w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar) w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi). Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy.  Kamień katyński znajdujący się przy naszej szkole ma za zadanie przypominać nam o barcinianach, którzy poświęcili swoje młode życie chcąc walczyć za Polskę, a ponieśli śmierć tak okrutną, niepotrzebną, zostali odarci z czci i pozbawieni kontaktu z rodziną. Ponadto fakt zamordowania ich oraz kilkkudziesięciu tysięcy osób był przez wiele lat zatajany. Warto, aby każdy uczeń naszej szkoły, mając w pobliżu tak ważne miejsce pamięci, wiedział komu i dlaczego jest poświęcone, a także, by przy okazji świąt narodowych zapalił zamordowanym lampkę i wspomniał ich tragiczny los. Wiemy, że miejsce to odwiedzają harcerze z Barcińskiej Drużyny Harcerskiej, Barcińskiej Drużyny Starszoharcerskiej oraz Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Wielu wychowawców SP2 udało się wraz ze swoimi uczniami zapoznać z tym ważnym dla nas miejscem. Na zdjęciu klasa IV z wychwawcą – Haliną Kolińską.

Tekst – Halina Kolińska